تبلیغات
High School Chemistry - ۷۰ سوال و نکته مربوط به بخش سوم شیمی سال اول دبیرستان ..!!
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : ali mehraby
نویسندگان
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
High School Chemistry
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
۷۰ سوال و نکته مربوط به بخش سوم شیمی سال اول دبیرستان ..!!

در ادامه مطلب

1. منابع تجدید ناپذیر را تعریف کنید؟ با مثال: منابعی که فرآیندهای طبیعی جای خالی آن را پر نمیکند یا سرعت تشکیل انها آنقدر آهسته است که تاثیر چندانی بر مقدار منابع ندارد مانند: مس، آلومینیوم و سوختهای فسیلس مثل : نفت ، گاز ، زغال سنگ.

نکته: میزان تولید SO2  در دو دهه اخیر در قاره اروپا و امریکا به علت سیاستها در سطح اقتصادی و رشد فرهنگی و پیشرفت فناوری و روند کاهشی داشته اما در قاره آسیا دقیقا بر عکس است.

2.منابع تجدید پذیر را تعریف کنید؟ منابعی که خود را به طور طبیعی تکمیل و ترمیم می کنند تجدید پذیر گفته میشود مانند : آب ، هوا ، خاک ، گیاهان ، جانوران و چشم اندازهای طبیعی.

3. کدام دسته از منابع اگر عاقلانه مصرف شوند طبیعت در تامین آنها ما را یاری می دهد؟ منابع تجدید پذیر.

4.کدام دسته از منابع اگر مصرف شوند از دست رفته به شمار می آیند؟ منابع تجدید نا پذیر.

5.لایه های مختلف کره زمین را نام برده و ضخامت هر یک را مشخص کنید؟ 1. هوا کره : 10 کیلومتر ،

2.آب کره : 5 کیلومتر ،3. سنگ کره : خود شامل سه بخش است : الف)بخش بیرونی سنگ کره یا همان پوسته 4 کیلومتر ، ب) گوشته از 40 تا 2900 کیلومتر ، پ) هسته از 2900 کیلومتر تا مرکز زمین.

6. انسان تمام مواد مورد نیاز خود را از کدام بخش کره زمین به دست می آورد؟ هوا کره، آب کره و بخش بیرونی سنگ کره.

7.از هوا کره چه موادی به دست می آید ؟ نیتروژن ، اکسیژن و آرگون.

8.از آب کره چه موادی به دست می آید؟ آب و چند ماده معدنی حل شده مانند منیزیم

9. از سنگ کره چه موادی استخراج میشود؟ نفت ، زغال سنگ و کانه های فلز دار مانند آهن و آلومینیوم .

10.بیشترین منبع مورد نیاز بشر در کدام لایه کره زمین وجود دارد؟ بخش بیرونی سنگ کره.

11.آیا منابع مهم به طور یکنواخت در جاهن توزیع شده اند و رابطه ای میان منابع با وسعت یا جمعیت یک کشور وجود دارد؟ خیر، منابع به طور یکنواخت پراکنده نشده است برای نمون آفریقای جنوبی تنها درصد کمی از جمعیت و وسعت جهان را تشکیل می دهد اما بیش از 68% کروم و 51% طلای جهان در این کشور وجود دارد.

نکته: یک نواخت نبودن منابع معدنی در جهان عامل پیدایش تحارت است.

12.کلوخه های کف اقیانوسها دارای چه نوع مواد با ارزشی است؟ تقریبا این کلوخه ها حدود 24 % منگز (MN)  14% آهن (Fe)  اندکی مس (Ca) نیکل (Va) و کبالت ( Co)

13.اگر زمانی برای بدست آوردن کانی ها از اقیانوسها استفاده کنیم آیا می توان گفت که دیگر مشکلی نداریم؟ خیر ، فقط پایان یافتن برخی از منابع بع تاخیر می افتد.

14.قانون پایستگی ماده چیست؟  اتمهای موجود در کره زمین بر اثر واکنشهای شیمیایی از بین نمی رود بلکه از یک آرایش دیگر در می آیند.

15.قانون پایستگی جرم چیست؟ در یک .اکنش شیمیایی جرم نه به وجود می اید نه از بین می رود.

نکته: از واکنش بین هیدروژن و اکسیژن اب بدست می آید .

نکته: واکنشی که موازنه شده باشد از قانون پایستگی جرم پیروی می کند.

نکته: در واکنش های شیمیایی همواره تعداد و نوع اتمها در واکنش دهنده ها برابر است.

 

16.چرا به جای جرم یک اتم یا مولکوا جرن تعدادی از انها را در نظر میگیرند؟ چون اتمها بسیار کوچک اند و جرم بسیار کمی دارند بنا برین اندازه گیری جرم آنها با ترازوهای معمولی غیر ممکن است.

17. مول چیست؟ یکای ندازه گیری تعداد که برابر با 6.022*1023است.

18. اتم گرم چیست؟ و آن را بر حسب چه واحدی اندازگیری میکنند ؟ به جرم یک مول از اتمهای یک عنصر اتم گرم گفته میشود و بر حسب گرم اندازه گیری میشود.

19.مولکول گرم چیست و بر حسب چه واحدی اندازی گیری میشود؟ به جرم یک مول از مولکولهای یک ماده مولکول گرم گویند که بر حسب گرم اندازی گیری می شود.

20. جرم مولی چیست؟ و بر حسب چه واحدی اندازه گیری می شود؟ به جرم یک مول از هر مولکول با اتم جرم مولی گفته میشود و بر حسب گرم بر مول اندازه گیری میشود.

21.شیمی دانان به جای اتم گرم و مولکول گرم جرم مولی را به کار می برند و آن را بر حسب گرم بر مول بیان میکنند.

22.ساده ترین ماده سازنده طبیعت چیست؟ عنصر ها.

23. عنصر را تعریف کنید؟ عنصر ماده ای است که مولکولهای ان از یک نوع اتم ساخته شده اند.

24.به طور عمده عنصر ها به چند دسته تقسیم می شوند؟ سه دسته : فلزها ، نافلز ها ، شبه فلز ها.

25.چند عنصر فلزی نام برده و خواص فلز ها را بنویسید؟ طلا، آهن ، مس، سدیم ، پتاسیم ، منیزیم ، اسموم .فلزها دارای چهار خواص هستند : 1. معمولا نقطه ذوب و جوش بالایی دارند، 2. سطح براق و درخشانی دارند ،3. چکش خوارند و با خم شدن شکل میگیرند ،4. جریان برق و گرما را به خوبی عبور می دهند.

26. چند نافلز نام ببرید و خواص آنها را بنویسید ؟ هیدروژن ، اکسیژن ، نیتروژن ، فلور ، کلر ، ید ،گوگرد

نافلز ها دارای خواصه های زیر اند : 1. معمولا نقطه ذوب و جوش پایینی دارند بجز کربن که نقطه ذوب بسیار بالایی دارد ،2. سطح کدری دارند ،3. شکننده هستند ،4. عایق برق و گرما هستند .( نارسانا)

27.چند شبه فلز نام ببرید با بیان خواص آنها ؟ سلسیم ، آرسیک ، آنتیموان . خواص آنها چیزی بین خواص فلز ها و نافلز هاست.

نکته: بیشتر عنصر های شناخته شده در حالت عادی جامد اند فقط یک فلز مایع وجود دارد که آن هم جیوه است و یک نافلز مایع وجود دارد که کربورم است .همچنین پنج عنصر گازی وجود دارد که همگی نا فلز اند شامل : هیدروژن ، اکسیژن ، نیتروژن ، فلوئور و کلر.

نکته: هر گاه عنصر ها با خواص مشابه را با هم در یک جدول کنار هم قرار دهیم جدول تناوبی عنصرها بدست می آید و جدول تناوبی امروزی مشابه جدول تناوبی دانشمند روسی به نام مندلیف است.

28. گروه یا خانواده عنصر ها چیست؟ هر ستون عمودی جدول تناوبی که شامل عنصرهایی با خواص مشابه است یک گروه یا خانواده نامیده میشوند.

29. جدول تناوبی شامل چند گروه است؟ 18 گروه.

30.گروه یک یا گروه لیتم به چه گروهی معروف است؟ گروه فلزهای قلیایی که شامل شش عنصر است و در سمت چپ جدول قرار دارد.

نکته مهم : عنصر هایی که در یک گروه قرار میگیرند خواص مشابهی دارند بنابرین می توان برخی خواص عنصر ها را پیش بینی کرد.

نکته: خواص یک عنصر در یک گروه میانگینی از خواص دو عنصر پایین و بالایی آن است: مثلا ً عنصر کریپتون که بین دو عنصر آرگون و زنون قرار دارد نقطه جوش آن نیز تقریبا بین آن دو ست.

31. شهرت مندلیف بیشتر به خاطر چه موضوعی است ؟ به خاطر پیش گویی های درست او که به همین سبب محل برخی از عنصرهای ناشناخته را خالی گذاشت و عقیده داشت که بعدا ًکشف خواهند شد.

جدول تناوبی دارای 7 ردیف است.

نکته:عنصرهای موجود در هر گروه در خانواده در واکنشهای خود به یک شکل عمل می کنند بنابرین میتوان باتوجه به فرمول ترکیبهای شناخته شده فرمول ترکیبهای حاصل از عنصرهای هم خانواده آنها را تعیین کرد برای کار به روش زیر عمل کرد:

ابتدا در فرمول ترکیب داده شده از روی جدول تناوبی شماره گروه هر یک از عنصرها را تعیین می کنیم سپس در ترکیب خواسته شده نیز شماره گروه هر عنصر را تعیین می کنیم و با توجه به این که عنصرهای هم گروه ظرفیتهای مشابهی دارند. انچه در ترکیب داده شده میبینیم همان تعداد را برای ترکیب خواسته شده  به کار می بریم باید دقت کنیم که ترکیب ترتیب نوشتن عنصرها در ترکیب نیز باید مانند ترکیبهاس شناخته شده باشد.

نکته:هنگامی که فلز منیزیم با اکسیژن واکنش دهد طی یک واکنش بسیار سریع اکسید منیزیم تولید شده و گرما و نور تولید میشود اما هنگامی که فلز آهن با اکسیژن ترکیب می شود واکنش بسیار کند بوده و گرمایی مشاهده نمی شود اکا در نهایت اکسید آهن یا زنگ آهن تولید میشود در حالی که فلز طلا با اکسیژن ترکیب نمیشود بنابرین در می یابیم که واکنش پذیری عنصرهای مختلف با هم متفاوت است و واکنش پذیری آهن نیز از طلا بیشتر است.

32.چه عاملی سبب می شود خواص عنصرها با یکدیگرمتفاوت باشد ؟تعداد الکترونهای موجود در اتم آنها وچگونگی آرایش الکترونها در اطراف هسته اتم تعیین کننده خواص هر اتم است از طرف دیگر خواص فیزیکی و شیمیایی مواد به ذره های سازنده آن و نیروی جاذبه بین مولکولی آنها بستگی دارد.

یادآوری: هر چه نیروی جاذبه بین مولکولی بیشتر باشد دمای جوش آن ماده بالاتر است.

نکته: شیمی دانها برای بهبود خواص مواد گاهی تغییر مختصری به مواد میدهند و گاهی م.اد تازه ای می سازند مثلا ً مغز مداد که بیشتر از گرافیک است اگر مداد سخت باشد ( کم رنگ) مقدار خاک رس آن بیشتر و اگر مغز مداد نرم باشد ( پر رنگ) مقدار خاک رسی که با گرافیک مخلوط میشود کمتر است.

33.دو مورد از کاربرد های پلی اتیلن را نام ببرید؟ 1. پلی اتیلن نرم برای ظرفهای فشردنی مانند ظرف سس ،2. پلی اتیلن سخت برای ساختن لوله های آب و بشکه های پلاستیکی.

34.پلی سیلین در طبیعت چگونخ تولید میشود؟ در طبیعت به وسیله کپک تولید میشود و خاصیت آنتی بیوتیک ( پادزی) و امروزه توسط شیمیدانان با کیفیت بیشتری تولید میشود.

نکته: در بین فلزات اسمیوم بیشترین چگالی و انالیتیم کمترین چگالی را دارد نا فلزها بیشترین چگالی و هیدروژن کمترین چگالی را دارد.

35.کدام فلز در دمای اتاق به حالت مایع است؟ جیوه.

36. هر ستون عمودی جدوا تناوبی چه نام دارد و عنصرهای موجود در آن چه ویژگیهایی دارد؟ گرده یا خانواده نام دارد و عنصرهای موجود در آن خواص شیمیایی مشابهی دارند

37.فلزهای قلیایی در کدام سمت جدول قرار دارند و اولین عنصر این خانواده چه موجوداتی هستند؟ در اولیم ستون سمت چپ جدول قرار دارند و گروه یک لیتیم (Li)

38. مغز مداد از چه ماده ای ساخته شده است و سختی آن چگونه کنترل میشود؟ از گرافیت ، با افزودن خاک رس سختی آن کنترل میشود یعنی هر چه خاک رس آن بیشتر باشد سختی آن هم بیشتر است.

39.چرا به بعضی از زباله ها زباله طلایی می گویند؟ زیرا مقدار زیادی مواد شیمیایی با ارزش او قابل باز گردانی است و همچنین می توان از زباله انرژی و نیروی برق گرفت.

40. از جملات زیر کدام یک درست کدام یک غلط است؟

الف) زباله های شهری را در مناطق دور از سکونت به طوری بهداشتی دفن میکنند/  درست

ب) فاضلاب شهری را پس از رها کردن در طبیعت تصفیه می کنند./ غلط

ج) زباله هایی مانند جامد قابل سوختن را در دستگاههای زباله سوزی می سوزانند ./ درست

41.مواد زیست تخریب به چه موادی گفته میشود؟ موادی که به وسیله موجودات ذره بینی در غیاب هوا به مواد ساده تری تجزیه میشود زیست تخریب نام دارند.

42. زیست گاز یا بیو گاز به طور عمده شامل چه گازهایی است؟ گازهایی که از تجزیه مواد زیست تخریب بوسیله موجودات ذزه بینی تولید میشود زیست گاز نام دارد به طور عمده شامل متان ، کربن دی اکسید و مقدار ناچیزی گازهای بد بوی گوگرد دار است.

43.از زیستگاز زباله ها چه استفاده هایی می توان کرد؟ از سوزاندن متان موجود در زیست گاز می توان انرژی برق تولید کرد.

44.کدام یک از گازهای موجود در زیست گاز اثر گلخانه ای بیشتری تولید میکند و بهتر است سوزانده شود؟ متان ، زیرا اثر گلخانه ای آن 25 برابر کربن دی اکسید است و بهتر است سوزانده شود تا به کربن دی اکسید تبدیل شود.

45.علاوه بر تولید زیست گاز و استفاده از آن چه روش دیگری برای انرژی گرفتن از زباله ها وجود دارد؟ سوزاندن زباله ها در دستگاه زباله سوز و استفاده از انرژی تولید شده به صورت گرما و تولید برق.

46.سوزاندن زباله علاوه بر تولید انرژی چه مزایایی دارد؟ پس از سوختن زباله فضای کمتری اشغال میکند بنابرین دفن آن آسانتر کم خطر و کم هزینه تر است.

47. چگونه می توانیم از منابع شیمیایی خود محافظت کنیم؟ 1. باز نگری کردن 2.کاهش دادن 3.باز به کار بردن 4. باز گرداندن 5. جایگزین کردن.

48.هر یک از اصطلاحات زیر را توضیح دهید؟ کاهش دادن : کم کردن میزان مصرف و جلوگیری از ایجاد زباله ها . باز به کار بردن: استفاده دوباره زباله ها . جایگزینی: استفاده از مواد دیگر به عنوان جایگزینی برای موادی که ذخایر انها به زودی به پایان می رسد.

49. عمده زباله ها جامد یک کشور پیشرفته چیست؟ و چند درصد است؟ کاغذ و مقوا ، 36%

نکته: پلاستیک ، شیشه ، فلزها و پس ماند مواد غذایی در کشورهای پیشرفته حدود 7 تا 9 درصد است و تقریبا یک چهارم کاغذ و مقوا است در شهر تهران 70% زباله ها جامد پس ماند مواد غذایی و حدود 9 % کاغذ و مقوا است.

50.کدام یک از مواد زیر به طور طبیعی ترمیم نمی شود.؟

الف) چشم انداز های طبیعی    ب) آب   ج ) گیاهان            د ) آلومینیوم  : درست

 

51. در حال حاضر بیش از ........... عنصر شناخته شده از حدود............ آنها در زندگی اهمیت دارند و به دو دسته ......و......  تقسیم میشوند.

الف) 92- 3/1 – فلز و شبه فلز                         ب) 109 – 3/1 – فلز و نافلز : درست

ج) 92- 2/1  - فلز و نافلز                                د) 109 – 2/1  -فلز و شبه فلز

52. کدام یک از عنصر ها در دمای اتاق مایع اند؟

الف) جیوه . بور         ب) کلر و جیوه           ج) جیوه و بروم : درست                 د) آرسینگ و کلر

53. کدام مورد جرم عمده زباله های جامد یک کشور پیشرفته را تشکیل می دهد؟

الف) پس ماند مواد غذایی    ب) کاغذ و مقوا  : درست       ج)خاک روبه                  د) چوب

54. کدام راه برای محافظت از منایع شیمیایی مناسب نیست؟

الف) پیدا کردن جایگزین برای مواد پر مصرف

ب) تجدید نظر در الگوی مصرف

ج) تغییر کالایی به جای دور انداختن

د) ذخیره مواد پر مصرف  : درست

55.عمل باز گردانی کدام مزیت را ندارد؟

الف) ذخیره کردن انرژی           ب) تامین مواد خام برای صنعت

م ) اشتغال زایی                       د) کمک به تجزیه مواد زیست تخریب پذیر  : درست

56.مواد باید چه ویژگی هایی داشته باشند تا قابل باز گردانی باشند؟  خواص آنها برای باز گردانی مناسب باشد ، فن آوری باز گردانی آنها در اختیار باشد ، از نظر اقتصادی به صرفه باشد ، طول عمر آن منابع افزایش یابد.

57.چرا باز گردانی پلاستیک اهمیت بسیاری دارد؟ زیرا حجم زیادی از زباله ها را تشکیل می دهد به این طرف و آن طرف می روند و در سطح آب شناور می ماند ، زیست تخریب پذیر نیستند ، سوزاندن آنها با بخار های سمی همرا است و این که از نفت خام که تجدید پذیر است تهیه میشود و باز کردانی آنها به حفظ منابع نفتی کمک می کند .

58. یکی از روشهای باز گردانی پلاستیک ها را توضیح دهید ؟ ابتدا اکسید های پلاستیکی را رشته رشته میکنند و پس از خشک کردن با مواد مخصوصی مخلوط می کنند و از آن ورقه های پلاستیکی می سازند که در ساختمان سازی و بسته بندی های صنعتی استفاده میشود.

نکته: پلاستیک هایی که باز گردانی شده اند برای ظرفهای غذا و نوشابه به کار می روند.

نکته: اگر زباله های پلاستیکی از چند نوع مختلف پس از رشته رشته کردن از آنها برای ساختن میز و صندلی و گلدان و سطل

59.چرا با اینکه کاغذ و مقوا تجدید نا پذیرند باز گردانی میشوند؟  چون حدود 25 سال طول میکشد تا نهال به درختی اقتصادی تبدیل شود و برای تولید یک تن کاغذ حدود 17 درخت لازم است . انرژی زیادی نیز برای این کار مصرف میشود در حالی که در بازگردانی کاغذ نصف این انرژی کافی است.

61. در کشورهای پیشرفته چند درصد کاغذ باطله بازگردانی شده است؟ 20 %

62.باز گردانی کاغذ باطله چگونه است؟ کاغذ باطله ها  در آ ب گرم  به صورت خمیر در می آیند و پس از اینکه سفید کردند خمیر از آن کاغذ درست می کنند.

63.مزایای باز گردنی را نام ببرید؟حفظ منبع طبیعی ، جلوگیری از انتشار آلاینده ها، ذخیره کردن انرژی ، اشتغال زایی ، کاهش زباله ها ، گسترش فن آوری سبز

64. خصوصیات مس چیست؟ فلزی براق و سرخ رنگ است و از نظر رسانایی بین فلزات پس از نقره در ردیف دوم قرار دارد در مقابل خوردگی مقاومت کرد و قابلیت مفتول شدن را دارد.

65. از مس چه استفاده هایی میشود؟ در سیم پیچ ها ، سیم کشی ساختمان ، آلیاژهای برنج و برنز و کارهای هنری .

66.چه موادی امروزه جایگزین خوبی برای مس شده است؟ و از چه جنسی ساخته میشود؟ رشته های نوری که از جنس شیشه است و ساخته میشود.

67. پیامها در رشته های نوری به کمک چه چیزی حمل میشود؟ نور لیزر

68.برای یک ماده جایگزین چه شرایطی وجود دارد؟ باید خواصی مشابه با ماده پر مصرف داشته باشد ، ترجیا ً از مواد تجدید پذیر باشد.

69. زباله های پلاستیکی چند درصد از جرم و چند درصد ار حجم زباله های جامد را تشکیل می دهند؟ 70% از جرم و 30% از حجم زباله ها پلاستیک است.

70. مس جزء کدام منابع است؟ تجدید پذیر

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.